Sunday 28 September 2025
14 registered
Styrk din hest gennem dynamisk bevægelse – 3-timers kursus med Desirae Rasmussen.
Vil du gerne hjælpe din hest til bedre kondition, styrke og længere holdbarhed – og samtidig opbygge jeres partnerskab gennem bevægelse? Så er dette kursus noget for dig. Denne dag er dedikeret til at give dig inspiration og konkrete redskaber til at styrketræne din hest på en hestevenlig måde – med fokus på skridtarbejde, dynamiske øvelser og naturlige bevægemønstre. Vi kombinerer teori med praksis og ser på to demo-heste, så du får både forståelse og visuelle eksempler på, hvordan træningen kan se ud.
Kursusinfo
Dato: 28. september Tid: Kl. 10.00–13.00
Sted: Stokholtsvej 29, 4173 Fjenneslev
Pris: 150 kr.
Underviser: Desirae Rasmussen
Pladser: Begrænset antal – tilmelding nødvendig
Forplejning: Der kan købes kaffe/te/kakao og sodavand på stedet
Program:
10-10.30 Teoretisk introduktion Vi starter med en gennemgang af, hvorfor skridtarbejde og dynamisk bevægelse er centrale elementer i hestens styrketræning. Du får indsigt i, hvordan du kan arbejde med balance, koordination og kropskontrol – og hvorfor variation er nøglen til holdbarhed.
10:30–12:30 – Demo med 2 heste Vi ser på to forskellige heste og demonstrerer øvelser i praksis. Du får mulighed for at stille spørgsmål undervejs og se, hvordan træningen tilpasses den enkelte hest. Vi arbejder med både skridtarbejde og forhindringer som bomme, bro og madrasser.
12:30–13:00 – Fælles opsamling og spørgsmål Vi samler op på dagens læring og taler om, hvordan du kan tage øvelserne med hjem og tilpasse dem til din egen hest. Der er også mulighed for personlig sparring og erfaringsudveksling.
Kurset er designet til at være jordnært, inspirerende og tilgængeligt – uanset om du er ny i emnet eller har erfaring med hestetræning. Du går hjem med ny viden, konkrete øvelser og motivation til at styrke din hest på en bæredygtig måde.
Vi glæder os til at se jer.
Sandgaarden
Stokholtsvej 29
4173 Fjenneslev
Danmark
Show on map
Navigate here