17. - 18. Mai 2012

Så er det tid for tilmelding til årets anden kåring, hvor vi vil skabe gode rammer og forhold for dig og din hest.
Hvor?
Den finder sted på de gode kendte faciliteter på Landsskuepladsen ved Messecenteret i Herning. I år op til og i forbindelse med St. Bededagsstævnet, der i år jo som bekendt afholdes omkring Kristi Himmelfartsferien. Kåringen vil maksimalt strække sig over de tre dage. Der kan som tidligere meddelt ikke tilmeldes unghingste til bedømmelse ved denne kåring.
Du skal som hesteejer udfylde en tilmelding for hver hest, men kan også sende en samlet tilmelding med flere heste og ydelser. Husk at alle ting vedr. din hest skal være på plads og i orden, såsom vaccination, at hesten er oprettet i World Fengur og at ejerforholdet er i orden samt hestepasset er opdateret.
Specielt til hingsteholdere!
Det er vigtigt at forhold omkring DNA og spat er på plads inden hingsten er på kåringspladsen.
En unghoppe (3- og 4-års) bedømmes færdig på én dag.
DI har et tilbud til alle tilmeldte heste om at få et billede af hesten i WF, hvis det medbringes på et USB-stik til kåringen. Så vil det indgå til WF sammen med kåringsresultatet.
Du kan tilmelde i følgende kategorier:
Der kan tilkøbes følgende:
Tilskuere, der overnatter i et eller to døgn kan købe døgnbillet (klares ved porten).
Udlejning af campingvogne, kontakt Herning Campingudlejning tlf. 97 12 15 16.
Vi henviser også til www.Hotelherning.dk, lige ved siden af pladsen. Oplys venligst ved bestilling, at du deltager i islandshestearrangementet på pladsen, så er det lidt billigere og du støtter Dansk Islandshesteforening. Evt. kan du også kontakte www.visitherning.dk.
Vedr. reservation af PR-Stand (indendørs/udendørs), kontakt kåringsleder, Bjarne Poulsen, tlf. 2165190.
Har du spørgsmål kontakt da endelig sekretariat@islandshest.dk, tlf. 87475075 eller telefax: 87475074.
Absolut sidste tilmeldingsfrist til kåring 2 er d. 6. maj 2012, kl. 23.45.
OBS! Som noget nyt vil ”fremvisere” i år kunne forhåndstilmelde op til 2 unavngivne heste pr. kåring. Se ovenstående som er bestillingstidspunkt. Det giver fremviseren og hesteejeren mulighed for at besluttet sig på selve kåringsdagen. Kravet er dog, at hesten kan godkendes til kåring, og at der betales kontant ved registreringen på pladsen.
God tilmeldingslyst!
Venlig hilsen
DI - Avlskomité
Dansk Islandshesteforening
Landsskuepladsen Herning
Kaj Zartows Vej 19
7400 Herning
Danmark
Auf der Karte anzeigen
Hier navigieren