Monday 19 May 2025
Longeringskursus med Pernille Lyager Møller
Mandag den 19. maj 2025
Kl. 17.30 - 19.30
Vi inviterer til en spændende og lærerig aften, hvor du, som hesteejer kan blive klogere på korrekt longearbejde og hvordan det bruges som en effektiv del af træningen.
Pernille Lyager Møller vil dele ud af sin store erfaring og give dig både teoretisk viden og praktiske værktøjer til at forbedre dit arbejde med hesten fra jorden. Der vil være fokus på, hvordan du identificerer svagheder hos hesten, undgår typiske fejl og misforståelser, og sikrer korrekt arbejde gennem overlinjen.
På kurset gennemgår vi bl.a.:
Der vil blive serveret lidt mad undervejs.
Om underviseren:
Pernille Lyager Møller er uddannet berider og rideinstruktør fra Hólar University, Island, og har mange års international erfaring som underviser og konkurrencerytter. Hun har arbejdet med flere toptrænere og har fremvist heste med stor succes både til kåring og stævner.
Pris:
Ved dårligt vejr bliver det flyttet i ridehal.
Vi glæder os til en hyggelig og inspirerende aften med masser af faglighed og gode snakke!
Stella
Limbækvej 14
6300 Gråsten
Danmark
Show on map
Navigate here