Onsdag den 11. juni 2025
6 tilmeldte, 14 ledige pladser
Er du blevet nysgerrig på stævneridning for islændere, men sidder med en masse spørgsmål, så har du her muligheden for at få et nærmere kendskab.
Stihøj Isheste inviterer til infoaften om det at ride stævne med den islandske hest.
Aftenen henvender sig til ryttere, og forældre til ryttere, der ikke før, eller kun få gange, har startet stævne.
Vi skal drøfte alt det praktiske før, under og efter stævnet. Hvornår er din hest og dig klar til at ride stævne? Hvordan forbereder I jer? Hvad er det I skal på banen? Udtagelser og finaler? Regler omkring udstyr og vaccinationer. Vi ser eksempler på kritikker, og hvad kan vi bruge dem til? Og meget andet.
Aftenen er en god mulighed for at få svar på alle dine spørgsmål og møde andre nye i islænderstævneverdenen.
Gennem de sidste mange år har jeg været aktiv stævnerytter med over hundrede starter på forskellige heste. Jeg har nøje fulgt udviklingen i en sport der er vokset rigtig meget på disse år. Det har givet mig en masse erfaring og viden, som jeg glæder mig til at dele med jer.
Venlig hilsen
Anne Mariager
Stihøj Isheste
Mødested:
Stihøj Isheste v/Anne Mariager
Kirke Søbyvej 38
5620 Glamsbjerg
Dato: onsdag d 11.6.2024
Mødetid: kl 19.00 – ca 21.30
Undervejs vil der være kaffe/the og kage
Pris 150 kr + sportigebyr
Deltager antal max 20
Stihøj Isheste v/ Anne Mariager
Kirke Søbyvej 38
5620 Glamsbjerg
Danmark
Vis på kort
Navigér hertil