Tirsdag den 21. april 2026
14 tilmeldte, 21 ledige pladser
Hrimnir invitere til Flokadfærd version 2 med Helle Vestergard Knudsen
Kl. 18.30 - 21.30.
Konflikter på folden opstår ofte i forbindelse med flokskifte. Når en hest ankommer eller flytter, påvirkes de sociale relationer og flokkens dynamik, og stress og aggression kan opstå ved sammenføringen, men forandringen påvirker hesteflokken langsigtet og udfordringer kan derfor også opstå måneder efter.
Konflikter og uro kan også opstå akut, eller være sæsonpræget. Det vi oplever kan opstå på baggrund af mange faktorer, såsom; vejrskifte, brunst, fysisk ubehag, aktivitet på stedet, ændringer i management for blot at nævne nogle stykker. Dertil spiller hestens tidligere erfaring, køn og alder også en rolle.
Vi tager valg for vores heste som påvirker dem både kort og langsigtet – foredraget her giver dig redskaber og viden til at forstå det du oplever, og derved et grundlag for at tage den bedste beslutning når der opstår udfordringer i flokken.
Problemer og uro i flokken vedrører alle hesteejere. Med en fælles forståelse for flokdynamikken kan løsninger skabes på tværs af hesteejere, til glæde for alle.
Foredraget omhandler konkrete hverdags problematikker på folden, og du bliver klogere på;
- Hvordan du afsøger årsager til et problem på folden
- Hvad årsagerne kan være for forskellige adfærds typer
- Hvilke løsningsmuligheder er mere eller mindre oplagte til den specifikke situation
Foredraget er ikke en fastlåst ”one fits all” tilgang, men giver dig i stedet viden som du kan bruge til at sortere og vælge de bedste løsninger for netop din hest eller for flokken som du har ansvar for.
Vi berører blandt andet;
Listen er uudtømmelig og derfor vil der være mange paralleller mellem de listede problematikker og andre variationer af problemer og adfærd på folden. Derfor er foredraget oplagt for alle som gerne vil være gode ”problem knusere” i flokkens dynamik.
Der sælges te/kaffe og kage til 15 kr.
Prisen er eksklusiv Sporti gebyr.
Maksimum deltagerantal er 35 personer.
Tilmelding og betaling er bindende. Bliver du forhindret er du velkommen til at sælge din plads til en anden.
Hrimnir giver tilskud til alle deltagere, så prisen holdes nede. Derudover gives der ekstra tilskud til unge under 25 år og ældre over 60 år. Dermed følger Hrimnir Albertslunds kommunes tilskudsregler om at klubben får et særligt tilskud som skal anvendes til at tilgodese hhv unge og ældre medlemmer.
Kontakt:
Marie Kragh
mariekragh@hotmail.com
28606153
Pris:
Hrimnir Vestskoven medlemmer:
Alder til og med 24 år & fra 60 år: 125 kr./person
Alder 25-59 år: 150 kr./person
Deltagere uden Hrimnir Vestskoven medlemskab: 300 kr./person
Tilmelding:
Max antal deltagere: 35
Tilmelding medlemmer åbner 23. marts 2026
Tilmelding for deltagere uden Hrimnir medlemskab åbner 1. april 2026
Kontakt:
Spørgsmål rettes til Marie Kragh
Hrimnir / Marie Kragh
Naturcentret Herstedhøje
Herstedhøje Allé 1
2620 Albertslund
Danmark
Vis på kort
Navigér hertil