Dagfari: Islandske navne til islandske heste

Onsdag den 23. september 2026

Islandske navne til islandske heste v. Lise Hvarregaard

Onsdag d. 23/9 kl. 19.00 – 21.00

Lindehuset, Jernbanegade 28B, 3480 Fredensborg

Næsten lige så fantastisk som den islandske hest selv, er hestenes navne.

De islandske hestenavne er opfindsomme, smukke og kreative, så glæd jer til at tage på rejse ind i de islandske hestenavne. Det er næsten som at komme en lille tur til Island og det kan ikke udelukkes, man tilegner sig en smule islandsk.

Fra gammel tid har hestene været navngivet efter farve, aftegn, karakteristika ved bygning, men også efter sind eller temperament.

I foredraget belyses hvordan navngivningspraksis har udviklet sig over tid, hvordan nogle islandske gårde og avlslinjer følger særlige praksisformer ved navngivning.

 ”Hesten fødes ikke med et navn, men den bliver sit navn”

Lise Hvarregaard har samlet og udgivet Navnebogen Islandske heste Fra Alfadís til Steinálfur, 1. udgave 2019 med 3000 navne, 2. udgave 2024 med 4000 navne.

Lise Hvarregaard er Cand. mag. Lektor, forfatter og foredragsholder og tidligere lektor ved Islands Universitet.

Lise har skrevet 6 bøger om Island, kulturhistorie, sagaer, litteratur og islandske heste.

Den seneste: Halldór Laxness og hestene udkom i november 2025.

Tilmeldingsfrist: 16. september k

Pris:
Medlem af Dagfari: 100 kr.
Medlem af Dagfari og under 25 år: Gratis
Ikke medlem af Dagfari: 200 kr.

Arrangørens kontaktinfo

Dagfari



Se arrangørklubben på SPORTI

Dagfari

Mødested/startsted

Lindehuset
Jernbanegade 28B
3480 Fredensborg
Danmark Vis på kort Navigér hertil